جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.
روش تحقیق در علوم انسانی
روش تحقیق در علوم انسانی

روش تحقیق در علوم انسانی

انتخاب ژورنال مناسب برای چاپ مقاله یکی از مهمترین تصمیمات می باشد، انتخاب دقیق ژورنال مناسب به شما در بدست آوردن مخاطبین سودمند، بدست آوردن نظرات و انتقادهای مناسب، و جلوگیری از مشکلات دیگر، کمک شایانی خواهد کرد.بنابراین قبل از نوشتن مقاله و بعد از انتخاب موضوع خود به دنبال ژورنال معتبر برای چاپ مقاله خود باشید ، که با خواندن آخرین مقالات چاپ شده در ژورنالها می توان فهمید که مقاله تان برای چه مقاله ای مناسب می باشد.

نحوه تهيه و تنظيم پرسشنامه به عنوان ابزاري براي گرداوري اطلاعات و داده هاي مورد نياز در تحقيق خود يا پايان نامه و غيره نياز به دانستن مراحل مختلف تحقيق با توجه به نوع روش بكار رفته است. بايد ياداور شوم كه در تحقيقات جامعه شناسي، پرسشنامه آماده نداريم و بستگي به عنوان و فرضيه ها و... تنظيم مي شود. عمده كاربرد پرسشنامه در روش تحقيق پيمايش است. اصول تهيه آن مستلزم رعايت موارد زير است

پدیده زشت ژورنالهای جعلی یا تقلبی به یکی از معضلات جامعه علمی کشور تبدیل شده است. این پدیده که چند سالی از عمر آن می گذرد باعت گمراهی پژوهشگران و دانشجویان شده و روز به روز به کمیت آن نیز افزوده می شود. بی اطلاعی برخی از پژوهشگران ودانشجویان موجب می شود که بازار این نوع مجلات داغ شده و متصدیان آن نیز به سود کلانی می رسند.

یکی از موارد بسیار مهمی که لازم است در خصوص سنجش یا تدارک ابزار جمع آوری داده ها در تحقیق در نظر گرفته شود، تعیین سطوح سنجش یا طبقه بندی یا مقیاس سنجش متغیرهای تحقیق است. در این گفتار در خصوص انواع مقیاس های متغیرهای تحقیق صحبت خواهیم نمود.


در آغاز نگارش پروپوزال یا طرح پژوهش باید ابتدا موضوع پژوهش را یافت و تعریف روشنی از آن ارائه کرد. پژوهشگر در ابتدا ممکن است یک مفهوم کلی از موضوع در ذهن خود داشته باشد که می خواهد به شکل نظام مند آن را به مرحله اجرا درآورد. اما مشکل عمده ایی که معمولا دانشجویان و پژوهشگران مبتدی ممکن است با آن مواجه شوند، انتخاب موضوع مناسب برای پژوهش است. هم چنین برنامه ریزی جز به جز و زمان بندی اجرای آن مشکل دیگر دانشجویان و پژوهشگران است.


همواره انتخاب موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال یکی از چالش برانگیزترین مرحله نگارش پایان نامه یا طرح پژوهشی می باشد. غالبا انتخاب موضوع تحقیق برای افراد متخصص مشکلات کمتری نسبت به سایرین در پی دارد. به ویژه دانشجویان که اغلب با وسواس و کل نگری بیشتری به انتخاب موضوع می پردازند. انتخاب موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال، نیاز به آشنایی با اصول و قوانین و نظریه های علمی تشکیل دهنده آن رشته و شناسایی آخرین پیشرفت های آن دارد.

پژوهشگران و دانشجویان به منظور آگاهی و آشنایی با موضوع تحقیق خود نیازمند یافتن منابع بیشتر هستند. در این بین منابع اینترنتی یکی از مهم ترین و در دسترس ترین روش یافتن پیشینه تحقیق می باشد. در مطلب زیر بیش از 40 منبع مهم اینترنتی جهت یافتن پیشینه تحقیق لیست شده اند. در این سایت ها پژوهشگران عزیز می توانند درباره مبانی نظری تحقیق خود و پیشینه آن اطلاعات مفید و به روزی را دریافت نمایند.

یکی از دغدغه های دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و بعضا دکترا نگارش پروپوزال برای ارائه به دانشگاه می باشد. در این بین ارائه یک پروپوزال با رعایت نکات آموزشی و پژوهشی و منطبق با استاندارد از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر پروپوزال ارائه شده از مطلوبیت لازم برخوردار نباشد فرد می بایست متحمل هزینه های مالی و روانی زیادی شود. اما باید بدانیم که پروپوزال چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi