جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

انتخاب موضوع پروپوزال

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

منابع برای انتخاب موضوع تحقیق

مهم ترین منابع برای انتخاب موضوع تحقیق می تواند به شرح موارد زیر باشد:
• استفاده از تجارب افراد: آیا در طول تحصیل خود به مسائل و مشکلاتی برخورد نموده اید. این مشکلات و مسائل شامل سوالاتی خواهد بود که شما را به سوی انتخاب موضوع هدایت خواهد کرد. به ویژه اگر شما در سازمانی مشغول به فعالیت باشید، غالبا تجربیات و مسائل پیش روی شما می تواند به عنوان موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال مطرح گردد.
• استفاده از متون درسی: تمامی قسمت های کتاب درسی مملو از موضوعات خاص علمی است که  می تواند راهنمای پژوهشگر جهت انتخاب موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال باشد.
• مجلات تخصصی: مطالعه مجلات تخصصی و علمی نیز که تحقیقات علمی را منتشر می کند و در آن نتایج تحقیقات به طور مفصل گزارش می شوند نیز منبع مناسبی جهت انتخاب موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال می باشد.
• موسسات دولتی و خصوصی و دانشگاه ها: هر ساله بسیاری از وزارتخانه های دولتی و سازمان های خصوصی اقدام به انتشار و ارائه فهرستی از عناوین پژوهشی مورد نیاز خود می کنند که پژوهشگران رشته های مختلف می توانند به تناسب رشته خود عنوان مورد علاقه خود را انتخاب نموده و جهت ارائه پروپوزال اقدام نمایند.
• مقالات معتبر علمی: یکی دیگر از روش های یافتن موضوع پروپوزال مطالعه منابع علمی انگلیسی از طریق سایت های انتشارات مقالات علمی است. شاید یه جرات بتوان گفت این روش یکی از سریع ترین و به روز ترین روش های یافتن مقالات جهت انتخاب موضوع پروپوزال باشد. به عبارت دیگر مقاله و تحقیقی که توسط پژوهشگرانی که در خارج از کشور اجرا گردیده و دارای بنیان مشخصی می باشد می تواند منبع مناسبی جهت به کارگیری در جامعه جدید و یافتن نتایج جدید در حوزه مورد نظر محقق باشد.
ویژگی ها و معیارهای موضوع پروپوزال
در انتخاب موضوع می بایست ویژگی هایی را لحاظ نمود تا هم پژوهشگر به بی راهه نرود و هم موضوع قابل بررسی بوده و منتج به نتایج واقعی شود.  این ویژگی ها عبارتند از:
الف- موضوع باید عملی باشد: اولین مساله در انتخاب موضوع تحقیق و ارائه پروپوزال این است که آیا موضوع تحقیق قابلیت اجرایی و عملی شدن را دارا می باشد. در خصوص عملی بودن موضوع تحقیق باید به موارد زیر توجه نمود:
1- چگونگی یافتن پاسخ: برای یافتن پاسخ به چه ابزارهایی نیاز است و با چه روش هایی می توانید به آن دست یابید. پژوهش در یک محیط طبیعی انجام می گیرد یا در یک محیط آزمایشی. آیا برای انجام پژوهش به اکتشاف نیاز است یا نه.
2- وجود دانش و شناخت پیش نیاز: باید با جستجو و تحقیق اینترنتی و کتابخانه ای از وجود یا عدم وجود منابع و اطلاعات و نظریه های مرتبط با موضوع تحقیق اطمینان حاصل کنید.
3- توجه به تعریف همسان مفهوم ها: تعریف ثابت و همسان و نیز محدود  مفهوم ها بسیار مهم است چرا که بررسی یک موضوع باز و غیر همسان ممکن است سال ها وقت شما را بگیرد.
4- توجه به مشکلات مالی و تدارکات: پژوهشگر باید به تدارکات، مسائل مالی، دسترسی به افراد و گروه ها و آزمودنی های کافی، تجهیزات الکترونیکی و حمل و نقل و هماهنگی های لازم با مسئولان و مراجع مربوط و غیره توجه شود.
5- توجه به زمان: وضعیت زمانی اجرای طرح از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر تصور می کنید زمان تعیین شده برای موضوع مورد نظر کافی نیست، به سراغ موضوع دیگری بروید.
ب- مورد علاقه بودن موضوع توسط پژوهشگر: پژوهشگر زمانی اجازه خواهد داد که موضوع در نیمه هوشیار او به پختگی برسد که مورد علاقه اش باشد، در غیر این صورت انجام پژوهش فقط رفع تکلیف خواهد بود.
پ- موضوع باید در تخصص پژوهشگر باشد: برخی از پژوهشگرانی که در حوزه موضوع تحقیق از تخصص کافی برخوردار نیستند، بسیار به صورت قضیه پرداخته و کمتر به عمق و ژرفای موضوع توجه کرده اند.
ت- موضوع باید محدود شده باشد: هرچه قدر دامنه موضوع تحقیق محدود باشد می توان به ژرفای موضوع پرداخت و به شناخت درست تر و دقیق تر دست یافت. موضوع از سه جنبه قابل محدود شدن است. محدود مکانی، محدود زمانی، محدود حوزه ای
ث- موضوع باید منجر به شناخت بیشتر شود: هر پژوهشی می بایست برداشت جدید و درستی درباره موضوع خود داشته باشد تا در مجموعه شناخت بشری سهمی را ایفا نماید.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi