جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

نحوه نگارش پروپوزال

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 نحوه نگارش پروپوزال یا طرح پژوهش

فرآیند نگارش پروپوزال یا طرح پژوهش را می توان به صورت زیر صورت بندی نمود:
1- منابع انتخاب موضوع و پرسش های پژوهش: گاهی پژوهشگر نمی داند چگونه و از کجا تلاش پژوهشی خود را شروع کند. گاهی موضوع انتخاب می شود ولی غیر عملی و بی اهمیت است و یا مشکلات دیگری وجود دارد که دانشجویان و پژوهشگران را در تز یا رساله با مشکل مواجه می کند. بنابراین منبع مناسب جهت انتخاب موضوع تحقیق از اهمیت به سزایی برخوردار است.
 در خصوص روش های  انتخاب موضوع تحقیق و نگارش پروپوزال به مطلب “انتخاب موضوع پروپوزال” مراجعه نمایید.
2- ویژگی ها و معیارهای موضوع پژوهش: به منظور انتخاب موضوع پژوهش و نگارش پروپوزال توجه به نکات و معیارهایی در ذیل می آید ضروری می باشد. رعایت و توجه به این معیارها باعث خواهد گردید تا پژوهشگر به بی راهه نرود و هم موضوع پژوهش قابل بررسی و پذیرش باشد. از جمله این معیارها می توان به عملی بودن، مورد علاقه بودن، و در تخصص پژوهشگر بودن، تحدید (محدود بودن) و افزایش شناخت درباره موضوع پژوهش اشاره نمود.
در خصوص ویژگی ها و معیارهای موضوع پژوهش و نگارش پروپوزال به مطلب “انتخاب موضوع پروپوزال” مراجعه نمایید.
3- طراحی یک چهارچوب زمانی: در پژوهش های دانشجویی و حتی پژوهش های حرفه ای مربوط به کارهای موسسه ها معمولا زمان برای پژوهش تعیین می شود و پژوهشگر موظف است طی یک برنامه زمان بندی دقیق کار خود را به پایان برساند.
در خصوص مطالعه بیشتر در مورد طراحی یک چهارچوب زمانی به مطلب طراحی یک چهارچوب زمانی در منوی نگارش پروپوزال مراجعه نمایید.
4- محاسبه بودجه پژوهشی: تعیین و محاسبه پژوهش مستلزم در نظر گرفتن دو واقعیت اجتناب ناپذیر است: یک- میزان کار و هزینه هایی که در طرح پژوهشی می بایست صرف شود. دو- سقف بودجه ای که برای انجام طرح پژوهشی وجود دارد.
در خصوص مطالعه بیشتر در مورد محاسبه بودجه پژوهشی به مطلب محاسبه بودجه پژوهشی در منوی نگارش پروپوزال مراجعه نمایید.

1- تبدیل موضوع به مساله قابل پژوهش: برای رسیدن به یک مسئله پژوهشی خوب ابتدا چند پرسش از دل موضوع بیرون بکشید و آن گاه با بررسی همه جوانب و موانع موجود آن را تعدیل کرده و شالوده آن را استخراج نمایید. پیش از طرح پرسش های مذکور، رویکرد پژوهش (ترکیبی یا تجزیه ای) و هدف پژوهش (اکتشافی یا قیاسی) را مشخص نمایید. اگر هدف شما از نوع اکتشافی باشد یعنی این که هیچ گونه شناخت قبلی در مورد مساله مورد نظر وجود نداشته باشد. اما اگر هدف پژوهش شما قیاسی باشد، پرسش ها باید شکافته شده و برای پاسخ به آن ها فرضیه های پژوهشی صورت بندی گردد.

2- تهیه و نگارش پروپوزال یا طرح پژوهش: نگارش پروپوزال یا طرح پژوهش شامل بخش های متعددی است که فرم استانداردی برای آن وجود دارد. این بخش ها عبارتند از:
•    موضوع پژوهش
•    بیان مسئله پژوهش
•    بیان اهمیت و ضرورت پژوهش
•    پیشینه پژوهش های انجام گرفته
•    هدف های پژوهش
•    سوال و فرضیه های پژوهش
•    تعریف نظری (مفهومی) و عملیاتی متغیرهای پژوهش
•    روش و ابزار جمع آوری داده ها و اطلاعات
•    جامعه  آماری پژوهش ، نمونه آماری پژوهش و روش نمونه گیری
•    روش تجزیه و تحلیل داده ها
در خصوص مطالعه بیشتر در مورد بخش های یک طرح پژوهشی (پروپوزال) به مطلب بخش های یک طرح پژوهشی (پروپوزال) در منوی نگارش پروپوزال مراجعه نمایید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi