جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

بررسی رابطه بین استراتژی تکنولوژی یادگیری محور بر رقابت پذیری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مطالعات تئوریک اولیه در زمینه استراتژی تکنولوژی در اواسط دهه توسط هکس و نو در سال 1984 و فیرار و هورویچ در سال 1986 بوجود آمدند و کاربردهای عملی استراتژی تکنولوژی در بنگاه های مختلف در اواخر دهه 1980 آغاز شده است.

در اواخر دهه 1990 به لحاظ سرعت بسیار زیاد تغییرات، پیچیدگی های تکنولوژیکی، و پویایی قابل ملاحظه محیط پیرامونی بنگاه ها، نگرش سنتی در زمینه استراتژی تکنولوژی مورد بازنگری قرار و مدل هایی با ویژگی های شرایط جدید تدوین گردیدند که از زمره این مدل ها می توان به مدل های ارائه شده توسط چیزا و مانزینی در سال 1998 اشاره نمود. هم چنین به برخی دیگر از مدل‌های مدرن در زمینه استراتژی تکنولوژی، می توان به مدل همل و پراهالاد، که بر اساس فلسفه شایستگی های محوری در بنگاه ها در سال 1990 ارائه گردید و نیز رویکرد توانائی های پویا که در سال 2000 توسط مارتین و همکاران و نیز توسط شوئن و پیسانو در سال 1999 مطرح شده اشاره نمود.
بر اساس نقطه نظرات ریک ودیکینسون در سال 1993، استراتژی تکنولوژی، فرآیندی است که بواسطه آن یک بنگاه، منابع تکنولوژیکی خود را به‌ منظور دستیابی به اهداف خویش مورد استفاده قرار می دهد. استراتژی تکنولوژی زمانی به طور موفقیت آمیز پیاده‌سازی و اجرا گردیده که شرکت دارای فرآیند استراتژی تکنولوژی بوده و قادر به هدایت و توسعه شایستگی های تکنولوژیکی آن، در جهت گیری موردنظر و اهداف بلندمدت آن باشد. بدیهی است در صورت بروز هرگونه تغییر در جهت گیری کلان یک بنگاه و یا تغییر در اهداف آن، بایستی استراتژی تکنولوژی مورد بازنگری قرار گرفته و اصلاحات لازم در آن انجام پذیرد که این امر خودبه‌خود باعث تغییر در فرآیند فرموله سازی استراتژی نیز خواهد گردید. از سوی دیگر، امروزه در بازارهای اقتصادی که نهایتاً موفقیت یک شرکت با میزان توانایی آن برای ادا نمودن نیازهای مشتریان خود سنجیده می شود، اهمیت نقش استراتژی تکنولوژی را القاء می نماید؛ چرا که استراتژی تکنولوژی یکی از عواملی است که حصول و دسترسی بنگاه ها به این اهداف بسیار حیاتی را تسهیل می نماید.

رقابت‌پذیری مسئله‌ای نسبي است تا مطلق. رقابت‌پذیری، وابسته به ارزش‌های مشتريان و سهامداران، قدرت مالي تعیین‌کننده توانايي عمل و عکس‌العمل در محيط رقابتي و پتانسيل افراد و فناوري در اعمال تغييرات استراتژيك ضروري می‌باشد. رقابت‌پذیری در صورتي پايدار می‌شود كه توازن مناسبي بين عوامل مذكور وجود داشته باشد. يك سازمان در چشم مشتريان خود رقابت‌پذیر است، چنانچه قادر به ارائه ارزشي بهتر از رقبا باشد.منابع سازمان به دو گروه: منابع فيزيكي (شامل پول، تجهيزات، مواد، تسهيلات و زمان) و مفهومی (شامل داده، اطلاعات، و دانش) تقسيم می‌شوند. بنابر رويكردهاي جديد، مديريت دانش به‌عنوان عامل كليدي در عملكرد سازمان به‌حساب می‌آید.رقابت‌پذیری با مديريت دانش و نوآوري در ارتباط تنگاتنگ می‌باشد. سازمان‌ها می‌باید به دنبال دانشي باشند كه آن‌ها را قادر سازد تا ارزش ايجاد نمايند. درواقع نوآوري و رقابت‌پذیری، كاركردي از مديريت دانش محسوب می‌شوند. هرچند به نظر می‌رسد كه هر فعاليتي در ايجاد ارزش براي يك سازمان از طريق بهره‌وری، چابکی، شهرت، و نوآوري بهبوديافته، باعث افزايش رقابت‌پذیری می‌گردد؛. در يك محيط اقتصادي در حال گذر بين سطح توسعه‌ یافتگی بازارگرايي و رقابت‌پذیری شركت، ارتباط نزديكي وجود دارد. رقابت‌پذیری به‌عنوان يك مفهوم چندبعدی با استفاده از متغيرهاي درجه انطباق‌پذیری سازماني با تغييرات محيط کسب‌وکار، مزیت‌های ناشي از آميخته بازاريابي و شاخص‌های عملكرد موردسنجش واقع می‌شود استراتژي محيطي شركت نيز با عملكرد اقتصادي و محيطي يا رقابت‌پذیری بنگاه در ارتباط بوده و بر آن تأثير می‌گذارد. براي شرکت‌هایی با استراتژی‌های مبتني بر ارزش سهامداران، رابطه بين عملكرد محيطي و ابعاد مختلف عملكرد اقتصادي، بسيار مثبت‌تر از شرکت‌های فاقد چنين استراتژي است. مقياس مورداستفاده جهت سنجش عملكرد اقتصادي، رقابت‌پذیری است. رقابت‌پذیری محيطي، آن بخش از رقابت‌پذیری كل شركت است كه تحت تأثير فعالیت‌های مديريتي محيطي است. رقابت‌پذیری محيطي به سه دسته قابل‌تقسیم می‌باشد: رقابت‌پذیری محيطي بازارگرا، رقابت‌پذیری محيطي درونگرا، و رقابت‌پذیری محيطي سودگرا. دو دسته ديگر كه در هیچ‌کدام از اين عوامل دسته‌بندی نشده‌اند، در قالب عامل چهارم و با نام رقابت‌پذیری محيطي مرتبط با ريسك، دسته‌بندی می‌شوند. در راستاي رقابت‌پذیری در بازارهاي جهاني هم روابط اثربخشي بين استراتژي شركت و استراتژي بازاريابي وجود دارد، به‌گونه‌ای كه استراتژي شركت، استراتژي بازاريابي را به وجود می‌آورد. با شناخت تركيب روابط متقابل استراتژي شركت و بازاريابي، سازمان‌ها می‌توانند به رقابت‌پذیری استراتژيك جهاني دست يابند

اطلاعات تکميلي

  • موضوع پروپوزال: بررسی رابطه بین استراتژی تکنولوژی یادگیری محور بر رقابت پذیری
  • عنوان لاتین پروپوزال: Knowledge management through technology strategy: implications for competitiveness
  • منبع پروپوزال: ژورنال مدیریت تکنولوژی تولید
  • انتشارات: امرالد گروپ
  • سال انتشار: 2011
  • کلید واژه ها: مدیریت دانش، استراتژی تکنولوژی یادگیری محور، وضعیت تکنولوژی فعال، انطباق فرآیندها و آزمایشات، منابع تکنولوژی مشترک
  • مدل مفهومی: دارد
  • ابزار اندازه گیری داده ها: پرسشنامه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi