جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

تحلیل آماری

یکی از مهم ترین عامل هایی که بر تصمیم گیری راجع به نوع تحلیل تاثیر می گذارد نوع داده هایی است که پژوهشگر جمع آوری می کند یا در اختیار دارد. داده ها می توانند هم به صورت کمی یا عددی باشند که برای تحلیل داده ها از آمار و آزمون های آماری مناسب استفاده می شود و هم از نوع کیفی باشند. بخشی از داده های کیفی را می توان به کمیت تبدیل کرد و آن گاه روی آن آزمون های آماری را پیاده کرد.
به طور کلی تحلیل داده ها به پنج مرحله تقسیم می شود:
1- توصیف ماهیت داده هایی که باید مورد تحلیل قرار گیرد
2- بررسی رابطه داده های جامعه یا نمونه مورد مطالعه
3- ایجاد یک مدل به منظور درک رابطه داده ها با جامعه تحت مطالعه
4- اثبات یا رد اعتبار مدل
5- به کارگیری تحلیل های پیش بینی شده برای اجرای سناریوهایی که کمک خواهد کرد تا رهنمودی برای اقدامات آینده باشد

تحلیل آماری شامل جمع آوری و مورد بررسی قرار دادن نمونه داده ها در یک جامعه است. تحلیل آماری به نوعی به تجزیه و تحلیل نتایج و خروجی های آماری حاصل از داده های جمع آوری شده اطلاق می شود. پس از جمع آوری داده ها در تحقیقات علمی که با یکی از روش های مشاهده، مصاحبه، پرسشنامه، منابع در دسترس یا ترکیبی از آن ها به دست آید، می بایست داده ها را متناسب با هدف تحقیق مورد آزمون قرار داد.

تحلیل آماری به دو بخش قابل تقسیم است. بخش اول که به توصیف شرایط موجود می پردازد بدون آن که تحلیل در آن صورت گیرد که به آن آمار توصیفی  (Descriptive Analysis) حاصل از تحلیل آماری می گویند نظیر جنسیت، تاهل، تحصیلات. بخش دوم داده هایی است که بابت موضوع اصلی پژوهش گردآوری گردیده که می بایست مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که به آن آمار استنباطی (Inferential Analysis) حاصل از تحلیل آماری می گویند.
به عنوان مثال فرض کنید که به دنبال بررسی رابطه بین اخلاق کاری و  بهره وری در بین کارکنان در سازمان هستیم. بدین یک نمونه 200 تایی از کارکنان را انتخاب نموده و متغیرهای اخلاق کاری و بهره وری را در بین آن ها مورد سنجش قرار می دهیم. پس از جمع آوری داده ها حال نوبت به تحلیل آن ها می رسد.

در تحلیل آماری ما با آزمون های متفاوتی روبرو هستیم که متناسب با هدف و روش تحقیق می بایست از آزمون های درست و بجا استفاده نمود. امروزه تحلیل های آماری توسط نرم افزارها اجرا و سپس مورد تحلیل قرار گرفته و کمتر پژوهشگری پیدا می شود که داده های خود را به صورت دستی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. جهت آزمودن فرضیه ها یا سوالات پژوهشی نرم افزارهای گوناگونی وجود دارد که متناسب با هدف و روش تحقیق می توان از یک یا ترکیبی از آن ها استفاده نمود. تحلیل آماری در تمامی حوزه ها نظیر علوم انسانی و علوم مهندسی به کار گرفته می شود. به عنوان مثال در تحقیقات علوم انسانی و بالاخص در حوزه علوم مدیریت، روانشناسی و جامعه شناسی نرم افزارهایی چون اس پی اس اس (SPSS) ، لیزرل (LISREL) ، آموس (AMOS) و اسمارت پی ال اس (SmartPLS) کاربرد فراوانی در تحلیل آماری دارند. هم چنین تحلیل آماری در حوزه ریاضیات، توسط نرم افزار متلب (Matlab) و مینی تب (Minitab) و در در حوزه مهندسی صنایع توسط نرم افزارهای لینگو (Lingo) و لیندو (Lindo) فراوان مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار اس پی اس اس یکی از پرکاربردترین و ساده ترین نرم افزار تحلیل آماری است که سالهاست مورد استفاده پژوهشگران علوم مدیریت و روانشناسی قرار گرفته است. نرم افزارهای دیگر تحلیل آماری چون لیزرل، آموس و اسمارت پی ال اس از روش مدل سازی معادلات ساختاری برای برازش مدلی که پژوهشگر بر اساس مبانی نظری تدوین نموده مورد استفاده قرار می گیرد.

پژوهشگران و دانشجویانی که در حال نگارش پایان نامه خود هستند پس از نگارش سه فصل از پایان نامه، می بایست فصل چهارم پایان نامه خود را به رشته تحریر درآورند. با توجه به تخصصی بودن این بخش از پایان نامه و به دست آوردن نتایج درست تحلیل، غالبا پژوهشگران این بخش را برون سپاری می نمایند. هم چنین پژوهشگرانی که در حال نگارش مقاله خود هستند نیز نیازمند تحلیل آماری خواهند بود.
متخصصان ما در ژورنال پیپر در تمامی ساعات روز آمادگی لازم را در خصوص پاسخ به سوالات و مشاوره در خصوص تحلیل آماری مقاله ها و پایان نامه و پروژه های تحقیقاتی شما پژوهشگران گرامی را دارد. هم چنین شما می توانید سوالات و درخواست های خود را از طریق راه های ارتباطی زیر و یا تکمیل فرم سفارش تحلیل آماری با ما در میان بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi