جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.
آموزش نرم افزار آموس (AMOS)
آموزش نرم افزار آموس (AMOS)

مدلسازی معادلات ساختاری ترکیبی از مدل های مسیر (روابط ساختاری) و مدل های عاملی تاییدی (روابط اندازه گیری) است. در مدل های مسیر پژوهشگر سعی می کند تا با مجموعه ای از روابط یک سویه و دو سویه پدیده هایی را تبیین کند در حالی که متغیرهای حاضر در مدل از نوع مشاهده شده هستند. در مدل های عاملی تاییدی نیز پژوهشگر به دنبال تعریف سازه یا سازه هایی پنهان بر مبنای مجموعه ای از معرف ها می باشد.

پژوهشگر همواره به شاخص هایی نیاز دارد تا با کمک گرفتن از آن ها و تفسیر آن، به ارزیابی از مدل تدوین شده بر مبنای چهارچوب نظری و پیشینه تجربی دست زند. این شاخص ها که اغلب به نام شاخص های برازش (Fit Indices) نامیده می شود به دو دسته تقسیم می شود. شاخص های نیکویی برازش و شاخص های بدی برازش.

شاخص های اصلاح (Modification indices) از عمومی ترین شاخص هایی هستند که پژوهشگران برای اصلاح مدل خود از آن استفاده می کنند. شاخص های اصلاح براورد می کنند که در صورت آزاد گذاردن یک پارامتر یا پارامترهایی که در حال حاضر ثابت یا مقید تعریف شده اند چه مقدار از کای اسکوئر مدل کاسته خواهد شد. از آن جایی که این شاخص های اصلاح نوعی برآورد هستند مقدار واقعی در کاهش مقدار کای اسکوئر می تواند مقداری بیشتر یا کمتر باشد.

بیش از 30 شاخص برازش مدل معرفی شده است که اغلب آن ها در خروجی  نرم افزار آموس (Amos) گزارش می شود. با وجود تعداد زیاد این شاخص ها اغلب نویسندگان آن ها را در سه دسته طبقه بندی کرده اند که در این سه دسته توافق عمومی وجود دارد.

فرض کنید پژوهشی با عنوان بررسی نقش میانجی تسهیم دانش در ارتباط بین اعتماد سازمانی و اثربخشی تیم مد نظر پژوهشگر باشد. مولفه های اعتماد سازمانی: شخصیت، شناخت و نهاد هستند که نقش متغیرهای آشکار اعتماد سازمانی را دارند مولفه های تسهیم دانش : تسهیم ترکیبی، تسهیم آشکار، تسهیم پنهان، تسهیم استراتژیک و تسهیم کارشناسی که نقش متغیرهای آشکار تسهیم دانش را دارند.

بهره گیری از تحلیل های چند متغیره، موجب ایجاد تحولات اساسی در روند پژوهش های اجتماعی گردیده است و محققان را قادر به درک بهتر پیچیدگی های جوامع انسانی نموده است. در این راستا مدلسازی معادلات ساختاری (SEM)، با قابلیت در نظر گرفتن روابط غیر خطی موجود بین پدیده ها، مورد استقبال جامعه علمی قرار گرفته است. در این بین نرم افزار آموس (AMOS) با قابلیت کاربری آسان، راه را بر بکارگیری تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری هموار ساخته است.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi