جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

مدلسازی معادلات ساختاری در آموس

مدلسازی معادلات ساختاری ترکیبی از مدل های مسیر (روابط ساختاری) و مدل های عاملی تاییدی (روابط اندازه گیری) است. در مدل های مسیر پژوهشگر سعی می کند تا با مجموعه ای از روابط یک سویه و دو سویه پدیده هایی را تبیین کند در حالی که متغیرهای حاضر در مدل از نوع مشاهده شده هستند. در مدل های عاملی تاییدی نیز پژوهشگر به دنبال تعریف سازه یا سازه هایی پنهان بر مبنای مجموعه ای از معرف ها می باشد.

در یک مدل معادله ساختاری به مفهوم عام، پژوهشگر از طرفی به دنبال آن است که مجموعه ای از متغیرهای پنهان را با مجموعه ای از معرف ها اندازه گیری نموده  و از طرف دیگر روابط ساختاری بین متغیرهای پنهان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

حال با طرح یک مثال نحوه ترسیم و ارزیابی مدلسازی معادلات ساختاری در آموس را شرح می دهیم.

فرض کنید پژوهشگری به دنبال بررسی رابطه بین عدالت بر مشارکت سیاسی می باشد. در این رابطه مدلسازی زیر بر مبنای مطالعات نظری و پیشینه تحقیق انجام گرفته است:

 

 

 

متغیرهای مکنون یا پنهان عبارتند از: عدالت، اعتماد، انسجام و مشارکت

معرف ها یا متغیرهای آشکار هر کدام از متغیرهای مکنون  نیز به شرح زیر است:

متغیر عدالت دارای 3 معرف، متغیر اعتماد دارای 3 معرف، متغیر انسجام دارای 4 معرف و متغیر مشارکت دارای 3 معرف می باشند. (معرف ها همان سوالات پرسشنامه می باشند)

به منظور ترسیم متغیرهای مکنون یا پنهان در نرم افزار آموس از نوار ابزار سمت چپ بر روی ابزار Draw indicator variable    کلیک نموده تا انتخاب شود. (راه دیگر رفتن به منوی Diagram و انتخاب گزینه Draw Indicator Variable نیز می باشد).

 

 

 

سپس بر روی محیط نرم افزار کلیک نمایید. خواهید دید که یک دایره ایجاد می شود. دایره ها در نرم افزار آموس به مفهوم متغیر مکنون یا پنهان است. با هر بار کلیک چپ می توانید دایره های دیگری نیز وارد نمایید. در این مثال ما نیاز به 4 دایره داریم. پس در نقاط مختلف تا 4 بار کلیک می کنیم تا  4 دایره ایجاد شود.

 

 

 

 

به منظور ایجاد معرف های هر متغیر مکنون (دایره ها) بر روی هر دایره به تعداد لازم کلیک نموده تا معرف ها هم ترسیم گردد. بدین منظور بر روی دایره رفته و به تعداد لازم کلیک چپ نمایید. می بینید که با هر بار کلیک مربع ایجاد می شود. در محیط نرم افزار آموس معرف ها با علامت مربع نشان داده می شود.

 

 

 

 

نکته 1: هر سازه (متغیری) که درون زا می باشد (فلش به سمت سازه می باشد) باید معرف خطای آن رسم گردد. بدین منظور از ابزار Draw unique variable   جهت رسم استفاده نمایید.

نکته 2: در نرم افزار آموس به منظور ترسیم متغیر مکنون می توان از ابزار Draw unobserved variable   و برای ترسیم معرف ها از ابزار Draw observed variable    نیز استفاده نمود. ابزار Draw indicator variable    یک ابزار مفید برای ترسیم یکباره هم متغیر مکنون و هم معرف ها می باشد. این اشکال در منوی Diagram  موجود است.

نکته 3: برای جابجایی یک سازه با کلیه معرف ها بر روی ابزار Move Object    و Preserve Symmetries    کلیک نموده تا به حالت انتخاب درآید. سپس بر روی سازه مورد نظر رفته و با کلیک چپ، آن را به جای مورد نظر خود منتقل کنید.

نکته 4: برای جابجایی معرف های هر دایره (سازه) بر روی ابزار Rotate indicator    و Preserve Symmetries     کلیک نموده تا به حالت انتخاب درآید. سپس بر روی سازه مورد نظر رفته و با کلیک چپ خواهید دید که فقط معرف های هر سازه جابجا می شوند.

پس از ترسیم کلیه اشکال، حال می بایست متغیرهای مکنون نام گذاری شود. برای این کار بر روی دایره دو بار کلیک نموده و در پنجره باز شده در قسمت  Variable name نام مورد نظر را وارد نمایید. برای کلیه دایره ها این عمل را تکرار نمایید. (ما در اینجا عدالت، اعتماد، انسجام و مشارکت را وارد نمودیم)

 

 

 

حال می بایست کلیه خطاها (دایره های مربوط به معرف ها) نیز نام گذاری شوند. بدین منظور از منوی Plugin بر روی Name Unobserved Variables کلیک نمایید. به طور اتوماتیک کلیه خطاها نام گذاری می شود. (به روش دیگر با دو بار کلیک چپ و ورود دستی امکان نام گذاری وجود دارد)

نکته 1: در آموس یکی از وزن های رگرسیونی متغیر مکنون (پنهان) و هر متغیر خطا به مقدار 1 ثابت شده اند. این امر بدین علت است که این متغیرها بدون مقیاس می باشند. به همین علت واریانس های متغیرهای خطا و وزن های رگرسیونی متغیرهای پنهان را با مقدار 1 ثابت می کنند. (این امر به طور اتوماتیک در نرم افزار آموس هنگام ایجاد سازه ایجاد می شود)

در این مرحله می بایست ارتباط بین سازه ها (متغیرها) برقرار گردد. بدین منظور از نوار ابزار آموس ابزار  Draw Path  را انتخاب و روابط را ترسیم نمایید.

پس از ترسیم رابطه ها نوبت به ورود داده ها به نرم افزار آموس می رسد. بدین منظور از منوی File  زیر منوی Data file را انتخاب نمایید. (راه دیگر انتخاب ابزار Data file    از نوار ابزار می باشد). در پنجره باز شده بر روی File Name کلیک نموده و فایل حاوی داده های پرسشنامه خود را وارد نمایید.

 

 

 

نکته: در محیط نرم افزار آموس می توانید فایل هایی با فرمت Sav که مربوط به نرم افزار اس پی اس اس (SPSS) است یا فرمت xls که مربوط به نرم افزار اکسل (Excel) است را وارد کنید. این دو فرمت محبوب ترین فرمت های ورودی به نرم افزار آموس است. فرمت های دیگری نیز وجود دارد که کاربرد کمتری دارد.

حال داده ها می بایست به داخل هر معرف (مربع ها) وارد شوند. بدین منظور از منوی View زیرمنوی  Variable in dataset را انتخاب نموده و در پنجره جدیدی که باز می شود هر متغیر را به مربع مربوطه با کشیدن و انداختن منتقل نمایید (روش دیگر استفاده از نوار ابزار و انتخاب آیکون   می باشد)

 

 

به منظور اجرای تحلیل به  منوی Analyze رفته و بر روی زیر منوی Calculate Estimate کلیک نمایید. (از روش های دیگر اجرای تحلیل می توان از نوار ابزار بر روی آیکون    کلیک نمود یا Ctrl+F9 را از صفحه کلید فشرد)

 

 

به منظور مشاهده نتایج تحلیل بر روی مدل ترسیم شده بر روی آیکون   کلیک نمایید.

 

 

 

به منظور مشاهده کامل تر تحلیل نظیر شاخص های ارزیابی بر روی منوی View کلیک نموده و از زیر منوی آن گزینه Text output را انتخاب نمایید. (کلید میانبر این خروجی F10 می باشد)


 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi