جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

معرفی نرم افزار آموس (AMOS)

بهره گیری از تحلیل های چند متغیره، موجب ایجاد تحولات اساسی در روند پژوهش های اجتماعی گردیده است و محققان را قادر به درک بهتر پیچیدگی های جوامع انسانی نموده است. در این راستا مدلسازی معادلات ساختاری (SEM)، با قابلیت در نظر گرفتن روابط غیر خطی موجود بین پدیده ها، مورد استقبال جامعه علمی قرار گرفته است. در این بین نرم افزار آموس (AMOS) با قابلیت کاربری آسان، راه را بر بکارگیری تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری هموار ساخته است.

آموس (AMOS) مخفف تحلیل ساختارهای گشتاوری است. این نرم افزار راهگشایی برای تحلیل داده هایی که به مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) معروفند، می دهد. این نرم افزار در قالب تحلیل ساختارهای کواریانسی یا مدل های علی نیز شناخته شده است. مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) دریچه ای را برای ارزیابی پاسخ و آزمون فرضیه ها، به روی افرادی می گشاید که آشنایی چندانی به آمار ندارند. درحالی که ارزیابی پاسخ و آزمون فرضیه ها، نیازمند کمک و حمایت متخصصان است.
آموس (AMOS) در ابتدا با این هدف طراحی شده بود که به امر آموزش مدلسازی معادلات ساختاری یاری رساند و شاید به همین دلیل است که تقریبا هیچ پیش فرضی در مدل ترسیم شده وجود ندارد و همه چیز باید توسط کاربر تعریف شود. آموس (AMOS) فراتر از توانمندی معمول نرم افزارهای مدلسازی رفته و به خوبی می تواند بر اساس جدید ترین روش های آماری در مورد نحوه برخورد با داده های مفقوده یا گمشده، به جایگزینی دست بزند. این نرم افزار به خوبی از توانایی وارسی نرمال بودن تک متغیره و چند متغیره برخوردار است و می تواند با داده های پرت به خوبی رفتار نماید. آموس (AMOS) با استفاده از روش بیزی می تواند به برآورد پارامترها در مدل بپردازد که متغیرهای حاضر در آن ها از نوع رتبه ای یا اسمی هستند. از ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار آموس (AMOS) توانایی مدیریت داده های چند گروهی است به نحوی که می توان مدل ها را برای نمونه های مختلف مورد آزمون قرار داد و نتایج را به سادگی با یکدیگر مقایسه کرد. آموس (AMOS) به عنوان یک ابزار قوی، کارآمد و ساده به صورت گرافیکی طراحی گردیده است. آموس (AMOS) دارای قدرت زیادی برای برآورد مدل های معادلات ساختاری (SEM) است.
خروجی های نرم افزار آموس (AMOS) بسیار مفصل است و به به طور خاص در رابطه با برآوردهای انجام شده برای پارامترهای مختلف امکان مقایسه نتایج با مدل های استقلال (Independence model) و مدل اشباع شده (Saturated model) را فراهم می کند.
آموس (AMOS) از روش های زیر برای برآورد مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) استفاده می کند:
•    برآورد حداکثر درستنمایی (Maximum Likelihood)
•    حداقل مربعات غیر وزنی (Unweighted Least Square)
•    حداقل مربعات تعمیم یافته (Generalized Least Square)
•    معیارهای مجانبی توزیع براون- معیار آزاد (Asymptotically distribution free)
•    حداقل مربعات بدون مقیاس (Scale-free Least Square)

1 نظر

  • پیوند نظر رویا جمعه, 09 شهریور 1397 ساعت 13:27 ارسال شده توسط رویا

    سلام منبع این مطالب کجاست ؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi