جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

تحلیل عاملی تاییدی در آموس (AMOS)

فرض کنید پژوهشی با عنوان بررسی نقش میانجی تسهیم دانش در ارتباط بین اعتماد سازمانی و اثربخشی تیم مد نظر پژوهشگر باشد. مولفه های اعتماد سازمانی: شخصیت، شناخت و نهاد هستند که نقش متغیرهای آشکار اعتماد سازمانی را دارند مولفه های تسهیم دانش : تسهیم ترکیبی، تسهیم آشکار، تسهیم پنهان، تسهیم استراتژیک و تسهیم کارشناسی که نقش متغیرهای آشکار تسهیم دانش را دارند.

مولفه های اثربخشی تیم: هم افزایی ، عملکرد ، مهارت‌ها ، استفاده از منابع  و نوآوری که نقش متغیرهای آشکار اثربخشی تیم را دارند.

  • متغیرهای تسهیم دانش ، اعتماد سازمانی و اثربخشی تیم نقش متغیرهای پنهان را دارند.
  • متغیرهای آشکار توسط مستطیل و متغیرهای پنهان توسط دایره یا بیضی نشان داده می شوند.
  • مدل تحلیلی مدنظر به صورت شکل زیر می باشد که در تحلیل عاملی از آن استفاده می کنیم.

 

 

به منظور رسم مدل بالا در آموس می بایست مراحل زیر را اجرا نمایید:
1- نرم افزار آموس را باز نمایید

2- از جعبه ابزار سمت چپ بر روی آیکون کلیک چپ نمایید.

با کمک این ابزار می توانید متغیرهای پنهان (دایره) خود را رسم نمایید. البته این ابزار قابلیت رسم متغیرهای آشکار (مربع) را داراست.

3- بر روی محیط سفید رنگ وسط صفحه به تعداد سه بار کلیک چپ نمایید. می بینید که سه دایره رسم می شوند.

4- بر روی هر دایره رفته و بر روی دایره اول سه بار کلیک چپ و بر روی دایره دوم پنج بار کلیک چپ و بر روی دایره سوم پنج بار کلیک چپ می کنیم. بدین ترتیب برای هر دایره تعداد مشخصی مستطیل رسم گردید.

5- حال بر روی آیکون    رفته و کلیک چپ کنید تا از حالت انتخاب خارج شود.

6- با کلیک بر روی ابزار و ارتباط بین مدل را مشخص نمایید.

7- برای جابجایی شکل از ابزار   و برای تغییر اشکال از ابزار و برای چرخاندن شکل ها از ابزار استفاده نمایید. هم چنین به منظور جابجایی گروهی اشکال هم زمان با کلیک بر روی و سپس   می توانید به مدل چینش مناسب دهید.

8-حال نوبت به ورود داده ها به مدل است. به منوی فایل (file) رفته و سپس ازمنوی باز شده بر روی دیتا فایل (Data file) کلیک نموده و از پنجره مربوطه بر روی file name کلیک نموده و فایل داده های خود را وارد کنید. برای ورود داده ها می توانید از ابزار نیز استفاده نمایید.

آموس فایل هایی با فرمت های گوناگونی را پشتیبانی می کند ولی در این بین فایل هایی با پسوند اکسل (xls) و خروجی نرم افزار اس پی اس اس (sav) از کاربرد بیشتری برخوردار می باشد.

9- قبل از ورود داده ها به مدل لازم است کلیه متغیرهای پنهان (دایره های بزرگ) و خطاها (دایره های کوچک) نام گذاری شوند.

برای نام گذاری خطاها با رفتن به منوی plug in و سپس کلیک بر روی Name unobserved variables به صورت اتوماتیک نام گذاری می شوند. برای نام گذاری متغیرهای پنهان (دایره های بزرگ) با دو بار کلیک برروی دایره وارد پنجره objective properties شده و کادر variable name را جهت نام گذاری برای تک تک متغیرها تکمیل نمایید.

10- بر روی ابزار کلیک نموده و در پنجره باز شده  داده های متغیرها را یکی یکی با کشیدن و انداختن، به درون مربع ها (متغیرهای آشکار) (که البته بدلیل کشیده شدن به شکل مستطیل درآمده) رها می کنیم.

11- حال نوبت به محاسبه می رسد. بر روی ابزار کلیک نمایید. البته می توانید از منوی analyze و سپس calculate estimate نیز به این ابزار دست یابید. کلید میانبر این مسیر ctrl+F9 می باشد.

یادتان باشد جهت تحلیل می بایست ابتدا مدل را ذخیره نمایید.

12-سپس جهت دیدن نتایج بارهای عاملی و واریانس ها بر روی ابزار کلیک نمایید.

13- جهت مشاهده سایر نتایج مدل از منوی view بر روی گزینه Text outout کلیک نمایید.

 
نتایج تحلیل عاملی به صورت استاندارد شده به صورت شکل زیر می باشد
 

 

برای آن که مدل از برازش قابل قبول برخوردار باشد می بایست بارهای عاملی (اعداد بر روی فلش های هر دایره به سمت مربع یا مستطیل) بالاتر از 0.4 باشد. در صورتی می‌توان مدل اندازه‌ گیری را تایید و استفاده کرد که شاخص‌های برازش مناسب باشند. در صورتی که شاخص‌های IFI  (شاخص برازندگی افزایشی)، NNFI  (شاخص برازندگی نرم نشده)، CFI  (شاخص برازندگی تطبیقی) بیشتر از 9/0 و شاخص  RMSEA (ریشه میانگین توان دوم خطای تقریب) کمتر از 1/0 باشد، نشان از برازش مناسب مدل می‌دهد.  (کلانتری،1380).

اگرچه در خصوص شاخص های برازش اتفاق عمومی وجود ندارد ولی در خصوص سایر شرایط برازش می بایست رفرنس های معتبر را ملاک قرار داد.

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر heydari چهارشنبه, 08 آذر 1396 ساعت 05:50 ارسال شده توسط heydari

    با سلام. عالييييييييييييييييييييييي بود. سپاس

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi