جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

مفهوم تحلیل عاملی تاییدی

 هدف اصلی و عمده تحلیل عاملی، مطالعه نظم و ساختار موجود در داده های چند متغیره است که از این طریق به دنبال ساده کردن ماتریس همبستگی متغیرها می باشد به طوری که بتوان آن ها را بر حسب تعداد کمی از عامل های زیربنایی تبیین کرد.
مهم ترین هدف تحلیل عاملی تاییدی، تعیین میزان توان مدل عامل از قبل تعریف شده به مجموعه ای از داده های مشاهده شده است. به عبارت دیگر در تحلیل عاملی تاییدی در صدد تعیین این مسئله هستیم که آیا تعداد عامل های اندازه گیری شده با آن چه بر اساس تئوری و مدل نظری انتظار می رفت، انطباق دارد (حبیب پور و صفری، 1390). تحلیل عاملی تاییدی زمانی کاربرد دارد که پژوهشگر قصد آزمون فرضیاتی را در باب تعداد عوامل زیربنایی موجود در مجموعه ای از متغیرها، روابط عامل ها با نشانگرها و برازش مدل اندازه گیری مدنظر را با توجه به مبانی نظری و تجربی را داشته باشند. تحلیل عاملی تاییدی بر حسب سطوح عوامل مکنون بر دو نوع تحلیل عاملی تاییدی مرتبه اول و تحلیل عاملی مرتبه دوم  می باشد (عبدالملکی و رشیدی، 1391).
در واقع دو هدف عمده را تحلیل عاملی تاییدی در مدلسازی معادلات ساختاری دنبال می کند:
1- تلاش برای برآورد پارامترهای مدل نظیر بار عاملی، ماتریس واریانس و کواریانس عامل ها، میزان خطای واریانس باقی مانده متغیرهای مشاهده پذیر
2- تلاش برای ارزیابی برازش مدل نظری بر مبنای عامل های در نظر گرفته شده
در تحلیل عاملی مرتبه اول فرض بر آن است نمرات هر مطالعه در یک متغیر ،‌در واقع منعکس کننده وضعیت آن مورد در یک عامل زیر بنایی تر است که به دلیل پنهان بودنش اندازه گیری مستقیم آن وجود ندارد اما این عامل پنهان خود از ابعاد عامل پنهان دیگری محسوب نمی شود و در واقع تنها یک لایه از متغیر یا متغیرهای پنهان در مدل وجود دارد (شکل زیر)در تحلیل عاملی مرتبه دوم عامل های پنهانی که با استفاده از متغیرهای مشاهده پذیر اندازه گیری می شوند خود تحت تاثیر یک متغیر زیر بنایی تر  و به عبارتی متغیر پنهان، اما در یک سطح بالاتر قرار دارد (قاسمی، 1389) (شکل زیر)


 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi