جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

شاخص های برازش مقایسه ای در لیزرل

برازش مدل تعیین کننده درجه ای است که داده های واریانس- کواریانس نمونه ای مدل معادلات ساختاری را حمایت می کند. از آن جایی که برازش مدل مفهومی  و شاخص هایی که به بهترین نحو توانایی تفسیر بهتر برازش مدل را داشته باشد بسیار متنوع و پیچیده شده است. از این رو بسیاری از پژوهشگران با نوعی سردرگمی مواجه شده اند. وجود تعداد زیاد شاخص وعدم توافق بر سر انتخاب شاخص ها و دامنه پذیرش برخی از آنان در تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری بسیار مشهود می باشد.

در نرم افزار لیزرل شاخص های گوناگونی وجود دارد که به طور کلی به سه دسته قابل تقسیم بندی می باشد:
الف- شاخص های برازش مطلق  (Absolute Fit Indices)
ب- شاخص های برازش نسبی یا مقایسه ای (Comparative Fit Indices)
ج- شاخص های برازش تعدیل یافته یا مقتصد (Parsimony Fit Indices)

ب- شاخص های برازش نسبی یا مقایسه ای (Comparative Fit Indices)
شاخص های برازش نسبی یا مقایسه ای، شامل گروهی از شاخص ها هستند که مقادیر کای اسکوئر یا خی دو را با مدل پایه ای مقایسه می کنند. به عبارت دیگر این شاخص ها به دنبال مقایسه بین یک مدل خاص با سایر مدل های ممکن می باشد.
شاخص هایی که در این دسته قرار می گیرند عبارتند از :

1- شاخص برازش هنجار شده (NFI):  شاخص برازش هنجار شده  که به شاخص تاکر-لویس (TLI) نیز معروف است  جهت مقایسه بین مقادیر کای اسکوئر (خی دو) مدل مستقل  (مدلی که هیچ رابطه ای بین متغیرهای مدل وجود ندارد و کواریانس آن ها برابر صفر است) و کای اسکوئر (خی دو) مدل اشباع شده ارزیابی می کند. دامنه پذیرش این شاخص  مقادیر بالای 0.9 در نظر گرفته شده است (Bentler & Bonet, 1980). در صورتی که این مقدار بالاتر از 0.95 باشد مدل از برازش خوبی برخوردار است (Hu & Bentler, 1999)

2- شاخص برازش هنجار نشده ( NNFI): به دلیل حساسیت شاخص برازش هنجار شده (NFI) نسبت به نمونه های کمتر از 200 که مقدار کمتری را نشان می دهد، شاخص برازش هنجار نشده (NNFI) به کار گرفته می شود. تنها ایراد شاخص برازش هنجار نشده این است که گاهی مقادیر بالای 1 را نشان می دهد (Byrne,1998). دامنه پذیرش این شاخص بالاتر از 0.95 بوده که نشان دهنده برازش خوب می باشد (Hu & Bentler, 1999).

3- شاخص برازش فراینده یا افزایشی (IFI): شاخص برازش فراینده یا افزایشی بر اساس مقایسه بین مدل نظری و مدل مستقل معرفی گردید. دامنه پذیرش این شاخص برای پذیرش مدل تدوین شده مقدار  0.9 و تایید خوب بودن مدل برازش شده حداقل 0.95 می باشد (Kline, 2011).

4- شاخص برازش مقایسه ای (CFI): یکی از مناسب ترین و پرکاربردترین شاخص های تفسیری در خصوص برازش خوب یا ضعیف مدل تدوین شده شاخص برازش مقایسه ای می باشد (Hoyle, 2012). این شاخص برازش مدل موجود را با مدل مستقل مقایسه می کند. یکی از مزیت های شاخص برازش مقایسه ای عدم حساسیت آن به حجم نمونه می باشد که می توان به جای شاخص ریشه میانگین مربعات خطای برآورد (RMSEA) که نسبت به حجم نمونه حساس است استفاده نمود (Hooper et al. 2008). دامنه پذیرش این شاخص بین 0.9 تا 1 می باشد و اگر مقدار CFI از 0.95 بیشتر باشد، مدل از برازش خیلی خوبی برخوردار می باشد (Hu & Bentler, 1999).


تعریف واژه های اختصاری
شاخص برازش هنجار شده یا شاخص تاکر لویس(Normed Fit Index)( NFI)
شاخص برازش هنجار نشده (Non Normed Fit Index)(NNFI)
شاخص برازش فراینده یا افزایشی (Incremental Fit Index)(IFI)
شاخص برازش مقایسه ای (Comparative Fit Index)(CFI)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi