جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

شاخص های برازش مقتصد در لیزرل

برازش مدل تعیین کننده درجه ای است که داده های واریانس- کواریانس نمونه ای مدل معادلات ساختاری را حمایت می کند. از آن جایی که برازش مدل مفهومی  و شاخص هایی که به بهترین نحو توانایی تفسیر بهتر برازش مدل را داشته باشد بسیار متنوع و پیچیده شده است. از این رو بسیاری از پژوهشگران با نوعی سردرگمی مواجه شده اند.

وجود تعداد زیاد شاخص وعدم توافق بر سر انتخاب شاخص ها و دامنه پذیرش برخی از آنان در تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری بسیار مشهود می باشد.
در نرم افزار لیزرل شاخص های گوناگونی وجود دارد که به طور کلی به سه دسته قابل تقسیم بندی می باشد:
الف- شاخص های برازش مطلق  (Absolute Fit Indices)
ب- شاخص های برازش نسبی یا مقایسه ای (Comparative Fit Indices)
ج- شاخص های برازش تعدیل یافته یا مقتصد (Parsimony Fit Indices)

ج- شاخص های برازش تعدیل یافته یا مقتصد (Parsimony Fit Indices)
شاخص های برازش تعدیل یافته یا مقتصد با هدف برطرف نمودن ضعف شاخص های برازش مطلق که با افزایش پارامترهای مدل، بهبود می یافتند، ایجاد شده اند. در  واقع ایجاد شدن پارمتر جدید به مدل باعث کم شدن سرعت بهبود مقدار شاخص های برازش تعدیل یافته یا مقتصد می شود. این موضوع بر خلاف شاخص های برازش مطلق می باشد.
شاخص هایی که در این دسته قرار می گیرند عبارتند از :

1- شاخص نیکویی برازش مقتصد (PGFI): شاخص خوبی برازش مقتصد، میزان پیچیدگی (تعداد پارامترهای برآورد شده) مدل تجربی را در ارزیابی برازش کلی مدل لحاظ می کند. این شاخص در راستای بهبود شاخص  نیکویی برازش (GFI) بر اساس میزان درجه آزادی مدل تجربی و وقتی که هیچ مدلی وجود ندارد. برای این شاخص دامنه مشخصی که نشان دهنده خوب یا ضعیف بودن مدل برازش باشد، ذکر نگردیده ولی برخی از منابع مقادیر نزدیک به 0.5 را برای آن در نظر گرفته اند (Mueller,2013)


2- شاخص برازش هنجار شده مقتصد ( PNFI): شاخص برازش هنجار شده مقتصد  در راستای بهبود شاخص برازش هنجار شده (NFI) معرفی گردید. این شاخص بر اساس نسبت درجه آزادی مدل تجربی به مدل مستقل معرفی گردید (Mueller,2013)

تعریف واژه های اختصاری
شاخص نیکویی برازش مقتصد (Parsimony Goodness of Fit Index) (PGFI):
شاخص برازش هنجار شده مقتصد (Parsimony Normed Fit Index) ( PNFI):

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi