جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

روش های تحلیل عاملی

 در پژوهش ها و مطالعات انواع مختلفی از متغیرها مواجه هستیم نظیر متغیر مستقل، متغیر وابسته، متغیر مداخله گر، متغیر میانجی و متغیر تعدیل گر. ممکن است چند متغیر مستقل، چند وابسته و.... وجود داشته باشد. حال این سوال مطرح است که آیا همه متغیرها را می بایست یکجا جهت تحلیل عاملی وارد نمود یا متغیرهای مستقل را جدا و متغیرهای وابسته را جدا.

جهت پاسخ به سوال بالا باید گفت سه روش جهت تحلیل عاملی وجود دارد:

1-تحلیل عاملی به صورت کلی و یکپارچه:

در تحلیل عاملی به روش کلی و یکپارچه، کلیه متغیرهای پژوهش همزمان مورد تحلیل عاملی قرار می گیرند. این روش بهترین و استاندارد ترین روش تحلیل عاملی می باشد.

2- تحلیل عاملی متغیرهای مستقل و وابسته جدا از هم:

در این روش متغیرهای مستقل به صورت جدا و سپس متغیرهای وابسته مورد تحلیل عاملی قرار می گیرند. این روش زمانی کاربرد دارد که برخی از متغیرها از مرتبه دوم و برخی دیگر از مرتبه اول باشند.

3- تحلیل عاملی هر یک از متغیرها به صورت جدا از هم:

در این روش هر یک از متغیرها به صورت جدا از هم مورد تحلیل عاملی قرار می گیرند. به عنوان مثال اگر سه متغیر مستقل و دو متغیر وابسته در پژوهش وجود داشته باشند مجموعا پنج تحلیل عاملی جدا باید انجام شود.  این روش تحلیل عاملی  نیز زمانی کاربرد دارد که برخی از متغیرها از مرتبه دوم و برخی دیگر از مرتبه اول باشند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi