جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

ارزیابی مدل ساختاری در پی ال اس

هنگام بررسی مدل ساختاری، درک این موضوع که مدلسازی معادلات ساختاری با روش حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM) مدل را به داده های نمونه تطبیق می دهد تا بهترین برآورد پارامترها را با حداکثر کردن واریانس تشریح شده متغیرهای مکنون درون زا کسب کند، مهم می باشد. اما رویه ارزیابی مدل ساختاری با روش حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM) به شرح مراحل زیر است.

رویه ارزیابی مدل ساختاری با روش حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM)

رویه ارزیابی مدل های اندازه گیری تکوینی را می توان در پنج مرحله خلاصه نمود:
مرحله اول: ارزیابی مدل ساختاری برای مساله هم خطی
مرحله دوم: ارزیابی معناداری و تناسب روابط مدل ساختاری
مرحله سوم: ارزیابی سطح R2
مرحله چهارم: ارزیابی اندازه اثر  F2
مرحله پنجم: ارزیابی تناسب پیش بین  Q2 و اندازه اثر  q2

مرحله اول: ارزیابی مدل ساختاری برای مساله هم خطی

به منظور ارزیابی مدل ساختاری برای مساله هم خطی  باید مقدار تحمل سازه های پیش بین  (VIF) باید بیشتر از 0.2 (کمتر از 5) باشد. در غیر این صورت حذف سازه، ادغام سازه ها، یا ایجاد سازه های مرتبه بالاتر  برای برخورد با مساله هم خطی مدنظر قرار می گیرد.

مرحله دوم: ارزیابی معناداری و تناسب روابط مدل ساختاری

به منظور ارزیابی معناداری و تناسب روابط مدل ساختاری استفاده از رویه بوت استرپ برای ارزیابی معناداری ضرائب مسیر توصیه می شود. حداقل تعداد نمونه های بوت استرپ باید حداقل به بزرگی تعداد مشاهدات معتبر با 5000 باشد. تعداد موارد باید برابر با تعداد مشاهدات معتبر در نمونه اصلی باشد.  مقادیر بحرانی برای آزمون دو دامنه در سطح 5 درصد  1.96  و در سطح 1 درصد 2.57 می باشد.

مرحله سوم: ارزیابی سطح R2

هدف مدلسازی معادلات ساختاری با روش حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM) بیشینه کردن مقادیر  R2  متغیرهای مکنون درون زا در مدل مسیری است. به طور کلی مقادیر  R2   برابر با 0.75 ، 0.50 و 0.25 برای سازه های درون زا به ترتیب به مفهوم قابل توجه، متوسط و ضعیف تفسیر نمود.

 مرحله چهارم: ارزیابی اندازه اثر  F2

اندازه اثر  F2  امکان ارزیابی سهم سازه های برون زا در یک مقدار R2   متغیر مکنون درون زا را فراهم می کند. مقادیر  F2   برابر 0.02‌ ، 0.15 و 0.35 به ترتیب اثر کوچک، متوسط و بزرگ سازه برون زا بر یک سازه درون زا را نشان می دهد.

مرحله پنجم: ارزیابی تناسب پیش بین  Q2 و اندازه اثر  q2
تناسب پیش بین به مفهوم استفاده از رویه چشم پوشی برای به دست آوردن سنجه افزونگی با روایی متقاطع هر سازه درون زا است. مقادیر Q2  بزرگ تر از صفر نشان می دهد که سازه های برون زا دارای تناسب پیش بین برای سازه درون زای تحت بررسی هستند. هم چنین مقادیر q2  برابر 0.02 ، 0.15 و 0.35 به ترتیب  اثر  کوچک، متوسط و بزرگ سازه برون زا برای سازه درون زای معین را نشان می دهد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi