جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

مدل های اندازه گیری انعکاسی و تکوینی

 وقتی سازه ها تدوین شد، پژوهشگران باید دو نوع گسترده از تدوین اندازه گیری را مورد ملاحظه قرار دهند. مدل اندازه گیری انعکاسی و مدل اندازه گیری تکوینی

مدل اندازه گیری انعکاسی (Reflective Measurement Model)

مدل اندازه گیری انعکاسی در مدلسازی معادلات ساختاری با حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM) بر اساس نظریه آزمون کلاسیکی می باشد. بر اساس این نظریه، سنجه ها (سوالات)، نشان دهنده اثرات (آشکار ساز) یک سازه متضمن هستند. بنابراین، در مدل اندازه گیری انعکاسی علیت از سازه (دایره) به سمت سنجه هایش (مستطیل)می باشد (مطابق شکل زیر).

 

 


با توجه به این که سنجه انعکاسی الزام می کند که همه معرف ها از یک سازه تاثیر بگیرند، معرف های متناظر یک سازه خاص باید همبستگی زیادی با هم داشته باشند. هر آیتم جابجا شدنی است و می تواند بدون این که تغییر در معنی سازه ایجاد کند، سازه را ترک کند به شرطی که سازه پایایی کافی را داشته باشد. این واقعیت که رابطه از سمت سازه به سمت سنجه هایش است، دلالت بر این امر دارد که اگر ارزیابی خصیصه مکنون تغییر کند همه معرف ها همزمان تغییر می کنند.

 

مدل های اندازه گیری تکوینی (Formative Measurement Model)

در مقابل، مدل های اندازه گیری تکوینی در مدلسازی معادلات ساختاری با حداقل مربعات جزیی (PLS-SEM) بر اساس این فرض هستند که معرف ها علت سازه اند. یعنی این که در مدل های اندازه گیری تکوینی  رابطه از سمت سنجه ها به سمت سازه است(مطابق شکل زیر).

 

 

 

ویژگی مهم معرف های تکوینی این است که آن ها قابل تعویض نیستند. در  حالی که این ویژکی در مورد مدل اندازه گیری انعکاسی صحیح است. آیتم ها در مدل های اندازه گیری تکوینی مشترکا مفهوم سازه را تعیین می کنند، که نشان می دهد حذف یک معرف به طور بالقوه ماهیت سازه را تغییر می دهد.


بر خلاف رویکرد اندازه گیری انعکاسی که سعی در حداکثر کردن همپوشانی میان معرف علی قابل تعویض دارد، هیچ انتظاری در مورد وجود الگوها یا اندازه همبستگی درونی میان متغیرهای تکوینی وجود ندارد. از آن جا که علت مشترک برای آیتم های سازه وجود ندارد، هیچ الزامی برای همبسته بودن آیتم ها وجود ندارد . آن ها ممکن است کاملا مستقل باشند. در حقیقت هم خطی (Collinearity) بین معرف های تکوینی می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی شود. هم چنین معرف های تکوینی جملات خطای اندازه گیری انفرادی ندارند یعنی فرض می شود که  آن ها عاری از خطا هستند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi