جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

اثر متغیر تعدیل کننده

روابط علت معلول در یک مدل مسیری حداقل مربعات جزیی (PLS) معمولا دلالت بر اثر مستقیم متغیر مکنون برون زا بر متغیر مکنون درون زا بدون هر اثر دیگر متغیرها دارد. در بسیاری مواقع، محققان دارای متغیر تعدیل کننده پیوسته هستند و معتقدند شدت یک رابطه خاص میان دو متغیر مکنون و حتی جهت روابط را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در این موارد رابطه میان متغیرهای مکنون ثابت نبوده و بیشتر وابسته به مقادیر یک متغیر تعدیل کننده باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که رابطه بین رضایت از قیمت و رضایت کلی توسط درآمد مشتری تحت تاثیر قرار می گیرد. به عبارت دیگر تغییر مورد انتظار در وفاداری مشتری  بر اساس رضایت مشتری ممکن است برای مشتریانی با درآمد پایین، کمتر و برای مشتریانی با درآمدهای بالا، بیشتر باشد. اثر تعدیل کننده به ما می گوید که تغییرات این رابطه، بستگی به سطح درآمد مشتریان دارد.اگر این اثر تعدیل کننده وجود نداشته باشد، می توان ادعا نمود که رضایت اثر ثابتی بر وفاداری، بودن تغییرات معنادار در میان سطوح درآمدی دارد. مفهوم اثرات تعدیل کننده همراستا با متغیر میانجی است با این تفاوت که متغیر تعدیل کننده به متغیر پیش بین یا مستقل وابسته نیست.
حال مدل یا سازه زیر را در نظر بگیرید. در این مدل اثر رضایت از قیمت بر رضایت کلی توسط متغیر تعدیل کننده درآمد تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

 

در مدل اصلی بدون متغیر تعدیل کننده، اثر P1 به عنوان اثر اصلی در نظر گرفته می شود. به عبارتی دیگر P1 بیانگر اثر رضایت از قیمت بر رضایت کلی می باشد که به وسیله متغیر تعدیل کننده درآمد تعدیل شده است. اگر سطح متغیر تعدیل کننده به وسیله یک واحد انحراف معیار افزایش یا کاهش یابد، انتظار می رود اثر ساده P1 توسط اندازه P3 تغییر کند. به عنوان مثال اگر اثر ساده P1 برابر 0.3 باشد و اثر تعدیل کننده P3 دارای مقدار 0.1- باشد، اگر مقدار میانگین متغیر تعدیل کننده درآمد یک واحد انحراف معیار افزایش یابد، می توان انتظار داشت که رابطه میان رضایت از قیمت و رضایت کلی به مقدار 0.2 {0.3+(0.1-)=0.2} کاهش یاید (هنسلر و فاسوت، 2010)

در پایان این قسمت از بحث پیرامون اثر متغیر تعدیل کننده جهت درک بیشتر این اثراشاره ای به مدلسازی اثرات تعدیل کننده می کنیم

فرمول زیر را که یک مدل ساختاری با اثر تعدیل کننده را نشان می دهد، مدنظر قرار دهید

 

Y2=P1*Y1 + P2*M + P3*(Y1*M)

 

رضایت از قیمت=Y1

رضایت کلی=Y2

درآمد (متغیر تعدیل کننده) =M

این نکته قابل تامل است که اثر Y1 بر Y2 نه تنها بستگی به شدت اثر ساده P1 بلکه به ضریب P3 و M نیز بستگی دارد.

 

محتوای بیشتر در این بخش: « حجم نمونه در حداقل مربعات جزیی (PLS)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi