جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

مدلسازی معادلات ساختاری با پی ال اس

دانشگاهیان، صنعت، دولت و افراد با انفجاری از داده ها روبرو هستند. این وفور داده ها برای دانشمندان، پژوهشگران فرصت ها و چالش هایی را فراهم می کند. در حالی که داده های زیادی در دسترس است، افراد کمی با مهارت های تحلیلی برای کاوش و فهم داده ها وجود دارد. تحلیل نیازمند رویکردهای علمی دقیق وابسته به دانش آماری، ریاضیات، اندازه گیری، منطق، نظریه، تجربه، شهود و متغیرهای زیاد دیگری است که بر بافت موقعیتی تاثیر می گذارند.

تحلیل آماری شاید مهم ترین مهارت است، زیرا در حالی که سایر حوزه ها فهم بهتر الگوهای داده را تسهیل می کنند، حمایت آماری با نرم افزارهای کاربرپسند، فرآیند را در هر دو زمینه زمانی و مالی کارا و مقرون به صرفه می کند.
بیش از یک قرن است که تحلیل آماری برای پژوهشگران علوم اجتماعی به یک ابزار ضروری تبدیل شده است. با ظهور سخت افزارها و نرم افزارهای رایانه ای، کاربرد روش های آماری، به ویژه در سال های اخیر با دسترسی گسترده به بسیاری از روش ها به دلیل واسط کاربری با دانش مبتنی بر تکنولوژی، به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در ابتدا پژوهشگران برای درک داده ها و روابط به تحلیل های تک متغیره و دو متغیره متکی بودند. برای فهم روابط پیچیده تر، کاربرد روش های تحلیل داده های چند متغیره سطح بالاتر به طور فزاینده ای لازم است.
آمار توصیفی و کاربرد تکنیک های تحلیل داده چند متغیره مثل تحلیل رگرسیون و تحلیل عاملی، متعلق به هسته مرکزی ابزارهای آماری و استفاده از آن ها یافته هایی را تولید کرده که به طور معناداری راه هایی که ما جهان امروز را می بینیم، شکل می دهد. افزایش اتکا و مقبولیت تحلیل های آماری و نیز ظهور سیستم های رایانه ای قوی با امکان پردازش مقدار زیادی داده، راه را برای توسعه تکنیک های تحلیل پیشرفته تر نسل بعدی هموار کرده است. مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) در میان مفیدترین تکنیک های تحلیل آماری پیشرفته علوم اجتماعی در دهه های اخیر قرار دارد. مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) طبقه ای از تکنیک های چند متغیره است که ابعاد تحلیل عاملی و رگرسیون را ترکیب می کند تا پژوهشگران را در بررسی همزمان روابط میان متغیرهای آشکار و متغیرهای مکنون و نیز میان متغیرهای مکنون توانا سازد. در حالیکه رویکردهای زیادی برای اجرای مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) وجود دارد، مطمئنا کاربردی ترین روش مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر کواریانس (CB-SEM) است. مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر کواریانس (CB-SEM) از زمان معرفی توسط کارل جورسکاک در سال 1973 اهمیت قابل توجهی در میان محققان تجربی همه رشته های علوم اجتماعی پیدا کرده است. مسلما برتری لیزرل (LISREL) و آموس (AMOS)، معروفترین نرم افزارهای انجام این نوع تحلیل، منجر به این حقیقت شده است که بیشتر پژوهشگران از رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر واریانس (PLS-SEM)  آگاهی ندارند. تکنیکی جایگزین برای مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر کواریانس (CB-SEM) که اخیرا  به روش تحقیق کلیدی تبدیل شده است. رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر واریانس (PLS-SEM) دارای امتیازات فراوانی نسبت به رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر کواریانس (CB -SEM) است. به عنوان مثال، زمانی که حجم نمونه کوچک است، داده ها به صورت غیر نرمال توزیع شده است یا هنگامی که مدل های پیچیده با معرف ها و روابط زیاد برآورد می شوند.
  در این میان نرم افزار اسمارت پی ال اس (SmartPls) نرم افزاری است که از مدلسازی معادلات ساختاری مبتنی بر واریانس (PLS-SEM) جهت تحلیل و کشف روابط بین متغیرها استفاده می کند.نرم افزار اسمارت پی ال اس از دو واژه اسمارت (Smart) به معنی باهوش و پی ال اس (PLS) به معنی حداقل مربعات جزئی تشکیل شده است. نسخه های متفاوتی از نرم افزار smartpls  در بازار عرضه شده است. در حال حاضر آخرین نسخه از این نرم افزار با عنوان Smartpls 3  در وب سایت عرضه کننده این نرم افزار به آدرس www.smartpls.de موجود است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi