جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.
آموزش نرم افزار اس پی اس اس (SPSS)
آموزش نرم افزار اس پی اس اس (SPSS)

آزمون ویلکاکسون (Wilcoxon test) یک آزمون ناپارامتری است که به بررسی تفاوت بین دو گروه جورشده (جفتی) یا یک گروه که دو بار مورد آزمون قرار گرفته است، می پردازد. در اصل، آزمون ویلکاکسون معادل ناپارامتری آزمون تی وابسته است، اما با این تفاوت که آزمون تی از نوع پارامتری و داده های آن از نوع پیوسته است ولی آزمون ویلکاکسون از نوع ناپارامتری و داده هایش از نوع رتبه ای است.

آزمون رگرسیون برای الگوسازی و تحلیل داده های مربوط به متغیر وابسته (که آن را متغیر پاسخ، ملاک و یا پیش بینی شونده نیز می نامند) و داده های مربوط به یک یا چند متغیر مستقل (که آن را متغیر تبیینی یا پیش بین نیز می گویند) به کار می رود.

آزمون تحلیل واریانس دو سویه  که به آن تحلیل عاملی هم گفته می شود یکی از روش های آماری پارامتری است که به منظور بررسی اثرهای دو یا چند متغیر روی متغیر وابسته مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال وقتی بخواهیم تاثیر درآمد و تحصیلات را بر روی مشارکت اجتماعی بررسی نماییم می توانیم از آزمون تحلیل واریانس دو سویه  استفاده نماییم.

آزمون تحلیل واریانس یک سویه  که به آن تحلیل واریانس ساده یا آنوا هم گفته می شود یکی از روش های آماری پارامتری است که به منظور مقایسه میانگین های بیش از دو گروه و بررسی تفاوت میان آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.  این روش به علت تلاش های آر ای فیشر  (R.A Fisher) در ابداع آن به نام آزمون F نیز معروف است.

آزمون تی یا تی استیودنت یکی از روش های آماری پارامتری است که به منظور معنی دار بودن آماری تفاوت بین دو گروه مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام آزمون تی می بایست تمامی شروط زیر برقرار باشد:

آزمون تی یا تی استیودنت یکی از روش های آماری پارامتری است که به منظور معنی دار بودن آماری تفاوت بین دو گروه مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام آزمون تی می بایست تمامی شروط زیر برقرار باشد:

آزمون مجذور خی یا خی دو که با علامت ℵ2 نشان داده می شود یک آزمون آماری ناپارامتری است که برای داده های کاربرد دارد که از نوع اسمی می باشد. به عبارت دیگر داده های که به صورت فراوانی در می آیند می توان از آماره خی دو جهت تحلیل آن ها استفاده نمود.

معمولا بررسی و سنجش کل جامعه آماری پژوهش یا عملی و مقرون به صرفه نیست و یا غیر ممکن است. بنابراین پژوهشگر درصدی از این جامعه را به عنوان نمونه آماری انتخاب می کند و مطالعه خود را روی آن انجام داده و سپس نتایج خود را به جامعه تعمیم می دهد. به سخن دیگر پژوهشگر جامعه را از نمونه استنباط می کند و در این راستا از آماره هایی استفاده می کند که استنباط جامعه را امکان پذیر می سازد.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi