جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

آزمون تحلیل واریانس دو سویه

آزمون تحلیل واریانس دو سویه که به آن تحلیل عاملی هم گفته می شود یکی از روش های آماری پارامتری است که به منظور بررسی اثرهای دو یا چند متغیر روی متغیر وابسته مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال وقتی بخواهیم تاثیر درآمد و تحصیلات را بر روی مشارکت اجتماعی بررسی نماییم می توانیم از آزمون تحلیل واریانس دو سویه  استفاده نماییم.

الف- انجام آزمون تحلیل واریانس دو سویه  (Two-Way analysis of Variance)

مثال: فرض کنید پژوهشگری به دنبال ٖآن است تا نمره های 3 گروه 5 نفری از دانشجویان درس ادبیات را که با 3 استاد مختلف درس گذرانده اند با هم مقایسه نمایند (فرض آن است که با یک آزمون مشابه سنجیده شده اند). و همچنین بداند که آیا بین دانشجویان دختر و پسر این 3 کلاس در خصوص نمرات آنان تفاوت معنی داری وجود دارد یا خیر.

برای انجام آزمون تحلیل واریانس دو سویه  با نرم افزار SPSS 22 ابتدا داده های مربوط به متغیر وابسته (نمرات) و متغیر گروه بندی شده  اول(کلاس درس) و  متغیر گروه بندی شده  دوم (جنسیت) را در سه ستون وارد کنید. سپس مسیر زیر را در نرم افزار SPSS دنبال کنید:

منوی Analyze سپس از پنچره کرکره ای آن General Linear Model و بعد  Unvariate را انتخاب کنید (مطابق شکل زیر)

 

 

 

 

وقتی پنجره جدید باز شد متغیر وابسته (نمرات) را به کادر Dependent Variable  منتقل کنید. بعد متغیرهای گروه بندی شده را وارد کادر Fixed Factor(s)   کنید. اگر می خواهید آماره های دیگری نظیر آماره های توصیفی، اندازه اثر، میانگین گروه ها و ... را مشاهده کنید بر روی Option  کلیک نموده و تیک مربوط را بزنید. سپس بر روی Continue کلیک نمایید و  در پنجره بعدی روی OK  کلیک نمایید(مطابق شکل زیر)

 

 

 

 

در نهایت در پنجره اصلی روی OK کلیک نموده تا خروجی زیر حاصل شود

 

 

    نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi