جهت باز شدن منوی اصلی و جستجو اینجا کلیک کنید.

آزمون رگرسیون خطی

آزمون رگرسیون برای الگوسازی و تحلیل داده های مربوط به متغیر وابسته (که آن را متغیر پاسخ، ملاک و یا پیش بینی شونده نیز می نامند) و داده های مربوط به یک یا چند متغیر مستقل (که آن را متغیر تبیینی یا پیش بین نیز می گویند) به کار می رود.

بنابراین در تحلیل رگرسیون ما نه تنها می توانیم ارتباط دو یا چند متغیر با هم را از طریق محاسبه همبستگی محاسبه نماییم، بلکه می توانیم از این ضریب به عنوان پایه ای برای پیش بینی مقدار  یک متغیر از متغیر دیگر استفاده کنیم و در اینجاست که راه رگرسیون از ضریب همبستگی جدا می شود.
ضریب همبستگی که آن را با r نشان می دهند، فقط به رابطه دو متغیر با هم می پردازد، در حالی که ضریب رگرسیون که آن را با R نشان می دهند هم می تواند به رابطه دو متغیر و هم بیش از دو متغیر بپردازد و بنابراین می توان با توجه به تغییرها در متغیر های مستقل تغییر در متغیر وابسته را پیش بینی کرد. دامنه تغییر در رگرسیون بین صفر تا 1 می باشد. صفر نشانه عدم رابطه و 1 نشانه رابطه یا همبستگی کامل است.

پیش فرض های استفاده از آزمون رگرسیون
برای انجام تحلیل رگرسیون باید پیش فرض ها را رعایت نمود. این پیش فرض ها عبارتند از:
الف- نمونه گیری باید تصادفی انجام گیرد
ب-  متغیرهای مستقل (پیش بین) باید به صورت خطی مستقل از هم باشند (نباید با هم همبستگی داشته باشند)
ج- متغیرهای مستقل باید فاقد خطا باشند
د- خطاها نباید با یکدیگر همبستگی داشته باشند (ماتریس واریانس یا کواریانس خطاها به صورت قطری است و هر عنصر غیر صفر مربوط به واریانس خطا می باشد) که از طریق آزمون دوربین-واتسون مورد سنجش قرار می گیرد. اگر مقدار این آزمون بین 1.5 تا 2.5 قرار گیرد عدم همبستگی خطاها مورد تایید قرار می گیرد.
چ- مقیاس داده های مربوط به متغیرها باید از نوع فاصله ای یا نسبی باشند.
 استفاده از مقیاس اسمی برای رگرسیون تحت شرایطی خاص امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال اگر بخواهیم متغیر جنسیت را به عنوان متغیر مستقل وارد رگرسیون کنیم باید دو ستون مجزا یکی تحت عنوان زن و دیگری مرد ایجاد کرده و به زن عدد 1 و مرد عدد 2 را اختصاص دهیم و سپس وارد تحلیل رگرسیون نماییم

 

الف- انجام آزمون رگرسیون ساده  (Regression Test)
مثال: فرض کنید پژوهشگری به دنبال ٖآن است تا تاثیر جو سازمانی و هوش هیجانی را بر نوآوری مورد سنجش قرار دهد.
فرضیه آن است که جو سازمانی بر نوآوری تاثیر گذار می باشد
برای انجام آزمون رگرسیون ساده با نرم افزار SPSS 22 ابتدا داده های مربوط به متغیر وابسته (نوآوری ) و متغیر مستقل (جو سازمانی و هوش هیجانی) را در سه ستون وارد کنید. سپس مسیر زیر را در نرم افزار SPSS دنبال کنید:
منوی Analyze سپس از پنچره کرکره ای آن Regression  و بعد  Linear را انتخاب کنید (مطابق شکل زیر)

 

 

وقتی پنجره جدید باز شد متغیر وابسته (نوآوری) را به کادر Dependent منتقل کنید. بعد متغیرهای مستقل (جو سازمانی و هوش هیجانی)  را وارد کادر Independent(s)  کنید.  به منظور بررسی  پیش فرض های رگرسیون و علی الخصوص شرط عدم همبستگی خطاها باید در پنجره فوق بر روی Statistics کلیک نموده و گزینه Durbin-Watson را علامت دار نمایید. در صورتی که می خواهید نمودار نرمال را در خروجی مشاهده نمایید از گزینه Plot تیک گزینه Histogram  و Normal Probability Plot را بزنید (مطابق شکل زیر)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سپس بر روی OK  کلیک نمایید، در نهایت خروجی زیر حاصل می شود:

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « آزمون تحلیل واریانس دو سویه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هدر فوتر

درباره ژورنال پیپر

وب سایت علمی پژوهشی ژورنال پیپر با هدف ارائه خدمات تحلیل آماری پروژه های تحقیقاتی، مقالات علمی به زبان انگلیسی از پایگاه های معتبر، پرسشنامه های استاندارد، آموزش نگارش پروپوزال و پایان نامه در حوزه علوم مدیریت و علوم اجتماعی راه اندازی گردید.

تماس با ژورنال پیپر

آدرس: مازندران، چالوس، خیابان هفده

شهریور، جنب هتل ملک، شکوفه ششم

ارتباط با مشتریان : 9711 072 0912

تلفن ثابت:             349 22 521 011

ایمیل:           این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی

logo-samandehi